Cvičení

TRX

Jedná se o efektivní a zábavné cvičení, které přináší úžasné výsledky. TRX je vhodné pro každého. Náročnost cviku si volí každý sám. TRX buduje silné a stabilní jádro (CORE), které je základem všech efektivních a účinných pohybů lidského těla. Při cvičení na TRX používáte jako závaží svou vlastní váhu. TRX nabízí nekonečné množství cviků, které lze neustále obměňovat.

 

Barre method

Barre cvičení je založeno na kombinaci pozic inspirovaných baletem, rehabilitačním cvičení a dalšími disciplínami, jako posilování s vahou vlastního těla, jóga a prvky pilates.

Při Barre dochází ke zlepšení držení těla, posílení svalů za současného hubnutí, zvýšení flexibility a snížení stresu. Toto jsou jen základní aspekty, které si díky Barre metodě můžete vylepšit ve velmi krátkém čase.

Cvičení je vhodné úplně pro každého, nehledě na věk, či hmotnost. Nejde o žádné poskoky a zvedání těžkých činek, ale o tzv. izometrický svalový trénink, kdy se svaly nechají v jedné pozici tak dlouho, dokud nejsou jak v „jednom ohni“.

 

Historie

Vzhledem k tomu, že základní pozice vycházejí z baletu, není divu, že Barre metodu vymyslela baletka. S tímto stylem cvičení přišla Lotte Berková, německá tanečnici žijící v Londýně, kterou napadlo spojit svou každodenní taneční rutinu s rehabilitačními cviky a vzniklo něco neskutečného. V roce 1959 otevřela první studio v londýnském sklepě, kde například Joan Collins, nebo Barbara Streisand byli jejími pravidelnými zákazníky.

Jedna ze studentek Berkové, Lydia Bach, přivezla toto cvičení do Spojených států a v roce 1971 otevřela vlastní Studio metody Lotte Berkové v New Yorku. Postupně začali instruktoři odbočovat od základní metody a vytvářeli si vlastní variace a cvičení se rozšířilo po celém světě.

Říkat, že trend Barre metody vzkvétá posledních 10 let, je slabé slovo. Barre se proměnil ze třídy pro hbité tanečnice, ve fitness cvičení, které je vyhledávané nejenom mezi známými herci a umělci, ale také mezi lidmi, kteří touží po krásných, štíhlých a ohebných tělech.

 

Výhody cvičení Barre metody

Sice má Barre method původ v tanci, ale ani rytmicky nepolíbení se nemusejí bát, že by cvičení nezvládli. Nejsou zapotřebí žádné trikoty, piškoty, ani nic podobného. Bohatě stačí oblíbené legíny a tričko, nebo tílko. Cvičení probíhá na boso, nebo v ponožkách.

Každá hodina Barre vychází ze stejného základu, začíná se zahřátím, následované cviky s vahou vlastního těla, provádí se cviky na paže, dále se přesouvá ke spodní části těla a pracuje se na hýždích a stehnech, končí se s cviky prováděných v sedu na podložce na bříško. Z různých pomůcek se využívá především malý nafukovací míče, lehká jedno až dvou kilová činka a tyč, popřípadě tyč, u které se cvičí a slouží jako podpěra na vyrovnávání při cvičení.

Především se jedná o izometrické cvičení a je úplně běžné a normální, že od trenéra během hodiny budete slýchat řeči typu: „O kousek nahoru, o kousek dolu“. Sice se pro někoho může zdát, že během této hodiny dostatečně nepracuje, ale to vůbec není pravdou. Ve skutečnosti pořádně makáte a dáváte svým svalů zabrat ještě mnohem více než při zvedání těžkých činek, protože drobné přírůstky „o kus výš, o kus níž“ dostanou vaše svaly do jednoho ohně, ale právě to způsobí, že vaše svaly budou více pružné a krásně vytvarované.

 

ČEHO DOCÍLÍTE CVIČENÍM BARRE METODY?

Zlepšení držení těla

Silnější svaly

 • díky izometrické kontrakci, která tvoří převážnou část hodiny, se prodlouží vaše svaly do délky
 • izometrický silový trénink v kombinaci s mnoha opakováními, je skvělý způsob, jak udržet svalovou sílu
 • díky malým pohybům se zapojují i menší skupiny svalů, a pomalé tempo pomáhá zvyšovat odolnost svalu
 • izometrické pohyby mohou přispět k posílení svalů bez namáhání šlach a vazů, takže je zde menší riziko zranění, než u tradičních silových tréninků

Vše tělo se bude třást jako mísa želé

 • nastává to hlavně u nohou, když se stráví delší dobu ve stavu kontrakce, právě při provádění izometrického držení
 • třes je znamení svalové únavy a tím vám sval říká, že jste cvičení prováděli správně
 • k třesu může dojít rychleji během cvičení, pokud jste dehydratovaní, nebo jste tu samou svalovou partii cvičili o den dříve

Zlepšení spojení mysl – tělo

 • menší pohyby mohou přinést novou úroveň povědomí o těle, které nedostáváte do pravidelných silových cvičení
 • můžete tak zlepšit aktivaci svalů, které běžně nepoužíváte

Hubnutí

 • díky Barre můžete zhubnout a zpevnit své tělo
 • výsledky se dostaví během velmi krátké chvíle – ale berme v potaz to, že každý jsme jiný, a někdo může zaznamenat výsledky po třech až čtyřech hodinách, někdo po dvou až třech měsících, vše je o individualitě

 

Co si vzít s sebou na cvičení?

Vezměte si legíny a triko na cvičení. Botky nepotřebujete, jelikož cvičení probíhá naboso. Určitě nezapomeňte na ručník a dostatek vody.

 

Piloxing Knockout

Piloxing Knockout je intervalový a vysoce energický trénink zaměřený na spalování, rýsování a budování fyzické zdatnosti, při němž se vychází z metody PILOXING, kde hlavně figurují dvě formy cvičení, a to dynamický box, přecházející do ladných pohybů pilates. Nicméně u Piloxing Knockout je přidán další prvek, kterým je dril neboli posilování s vahou vlastního těla.

Piloxing Knockout je dokonalou zkouškou fyzické zdatnosti, zvyšuje kondici a hlavně posunuje fyzické schopnosti na nebo až za vaše limity. Piloxing Knockout je sice náročné cvičení, kde se každý po první hodině cítí úplně na dně svých sil, ale po pravidelném drilu dosáhnete takových výsledků, o kterých se jen vám ani nesnilo.

Vše je uspořádáno do 6 kol intenzivního tréninku, kde je každé kolo dále rozděleno na dvě odlišné části. První část se skládá z pilates, boxu nebo posilování a druhá část už je samotný dril, neboli posilování, prováděné ve vysoké intenzitě, kde se zaměřujeme na všechny svalové partie našeho těla.

Celková doba tréninku je 45 minut včetně zahřátí a závěrečného protažení.

Na cvičení je nezbytné vzít si s sebou určitě dobré, pevné boty, nějaké legíny a triko nebo tílko na cvičení. Vezměte si s sebou i ručník, jelikož z vás pot poteče proudem a dále dostatek vody. Pro zvýšení zátěže se používají i speciální rukavičky o hmotnosti 250 g, které lze zakoupit u trenérky, popřípadě, se dá ale cvičit i bez nich.

 

Fitball

Cvičení vycházející z aerobiku, doplněné o využití gymnastického míče, při kterém si protáhnete celé tělo, a podaří se nám vytvarovat problémové partie. Fit ball, a nebo také Super ball je posilovací a balanční cvičení, které obsahuje některé z rehabilitačních prvků zlepšující stabilitu i ohebnost páteře a posilovací cviky pro zpevnění i tvarování postavy. Patří mezi aerobní hodiny, při kterých se maximálně šetří kloubní systém našeho těla. Kromě zábavy se při lekci Fit-ball také řádně zapotíme. Pokud si tedy chcete užít na cvičení i pořádnou dávku zábavy, neváhejte a přijďte vyzkoušet toto báječné cvičení.

Pravidelným zatěžováním svalů patřících do hlubokého stabilizačního systému se naučíte správnému držení  těla i při běžných každodenních činnostech.
Cvičení i pouhé sezení na balonu stimuluje drobné receptory rovnováhy ve šlachách a svalech. Jejich pravidelnou aktivitou lze zlepšit stabilitu a koordinaci, a tím zabránit zakopávání a případným pádům.
Provádění celé sestavy bez přerušování zvyšuje srdeční frekvenci, a proto pravidelný trénink zlepšuje krevní oběh a zdravotní stav srdce.
Strečink společně se zvyšováním ohebnosti přispívá k lepší fyzické kondici nejen během stárnutí.

 

Fitslide – novinka funkčního tréninku

Fitslide je pomůckou, jejíž principem je skluz po zemi. Jedná se o trénink s vlastní vahou těla. S fitslide může trénovat úplně každý, stačí si pouze vybrat obtížnost jednotlivých cviků.

Tato pomůcka je perfektní k procvičení zejména dolních končetin a středu těla. Existuje ovšem také mnoho cviků na horní část těla. Fitslide ovšem není jen pro ”normální lidi”. Umožňuje také trénink laterálních pohybů (pohyb do strany), které jsou nesmírně důležité při všech sportech, u kterých dochází k rychlým změnám směru (fotbal, lední hokej, rychlostní bruslení, americký fotbal, basketbal a mnoho dalších).

Tuto pomůcku využíváme na hodinách kruhového tréninku.

Stretching

Stretching, neboli protažení, je forma tělesného cvičení, při kterém je konkrétní svalová skupina záměrně ohnuta, nebo naopak natažena, aby se zlepšila pružnost daného svalu. Výsledkem je pocit zvýšené svalové kontroly, flexibility a rozsahu pohybu. Natahování se používá také při terapiích pro zmírnění křeče.

Protahování je přirozený a instinktivní činnost, vyskytující se například po probuzení ze spánku. Zvýšení flexibility prostřednictvím protahování je jedním ze základních principů fyzické zdatnosti, proto se sportovci protahují vždy před a i po výkonu, aby nedocházelo k různým typům zranění.

Protahování ale může být i nebezpečné, pokud se provádí nesprávně. Existuje mnoho technik pro protažení, které se postupně na hodinách stretchingu naučíme. Jelikož žijeme v uspěchané době, kdy je většina z nás zkrácena a svaly nefungují tak, jak by měly, je důležité dbát na pravidelné protahování.

Hodina se bude skládat ze základního prokrvení svalů, následovat bude samotné protahování, spojené s prvky mírného posilování. Závěr tréninku bude opět ve znamení protahování a celé cvičení bude mít 45 minut.

 

 

HODINY PLÁNUJEME OBNOVIT. SLEDUJTE NAŠE STRÁNKY A FB PRO BLIŽŠÍ INFORMACE.

Děkujeme za pochopení.

Kruhový trénink

Jak název cvičení vypovídá, jedná se o cvičení v kruhu, kdy se během celé hodiny procvičí všechny svalové partie. Trénink se obvykle skládá ze 3 – 5 kol po cca 5 – 15 minutách a mezi koly jsou 2 minutové pauzy, jelikož během kola pauzy žádné nejsou. Kolo obsahuje několik druhů cviků, které se provádějí na různých stanovištích, kde každý stráví zhruba 30 vteřin, poté se přesouvá na další stanoviště a takto se to mění po celou dobu kola. Na dvou sousedních stanovištích se procvičují svalové partie, které jsou co nejvzdálenější, jelikož při kruhovém tréninku jde o zachování co možná největšího prokrvení celého těla.

Tento trénink je vhodný pro každého, kdo touží po vypracované postavě. Dochází zde jednak k budování aktivní svalové hmoty a současně i ke spalování tuků ze všech svalových partií. Trénink je vhodný pro ty, kteří se již alespoň dva měsíce věnují posilování a chtějí si cvičení trochu zpestřit.

 

Co si vzít s sebou na cvičení?

Cvičte v oblečení, které je vám pohodlné. Takže nějaké legíny, tílko nebo triko a boty. Vezměte si i ručník a vodu na pití.

 

Poweryoga

 

Proč cvičit powerjógu

Ásany, které jsou cvičeny dynamicky, se v rytmu dechu plynule opakují jedna za druhou v koloběhu pozdravů slunci. Cílem je uvolnit, protáhnout a posílit celé tělo, redukovat stres a napětí a celkově dobít baterky, to je powerjóga.

 

 1. Vytvoří fungující celek z těla, duše i mysli

Powerjóga pracuje s páteří a energetickým pilířem, kterým je soustava obratlů. Jejich zprůchodněním dochází k uvolnění a proudění energie. Powerjóga učí ovládat a šetřit pohybový aparát a pohyby (předklon, záklon, úklon a torze) mají silný a vitalizující vliv na vnitřní orgány. Protažením a uvolněním těla dochází ke zlepšení přenosu informací mezi tělem a mozkem. Účinnější výměna plynů a všech tekutin v organismu, zprůchodnění vnitřních drah a kanálků vedoucích energii, revitalizace orgánů a celých orgánových soustav, svobodný pohyb a vyčištění hlavy od zbytečných myšlenek – to jsou benefity powerjógy.

 

 1. Prorýsuje a transformuje celé tělo

Pomalý a řízený pohyb, kterým se powerjóga vyznačuje, je strůjcem efektivního rozvoje svalů nejen na povrchu těla, ale především svalů hlubokých, které jsou důležité pro správné fungování celého organismu. Pravidelným cvičením se zlepšuje celkové držení a proporcionalita těla.

 

 1. Zlepšuje výživu těla

Powerjóga krůček po krůčku zlepšuje citlivost organismu na vstupy z vnějšku. Skladba potravy (tuky, cukry, maso, chemické produkty) se postupem času přirozeně mění k vyvážené a nehutné, lehké stravě. Množství pozic stimuluje buněčnou práci i trávicí a vylučovací systémy, čímž dochází k harmonizaci všech vnitřních procesů. Tyto výživové změny vedou ke ztrátě nadbytečných kilogramů a podpoře metabolismu. Ani se nenadějete a přirozeně jste změnili chutě a skladbu potravy.

 

 1. Redukuje stres a napětí

V powerjóze jsou pozice a dech úzce spjaty. Powerjógové dýchání rozvíjí kapacitu plic a dokáže využít ty oblasti plic, které se obecně v běžném životě nevyužívají. Řízeným dýcháním dochází k odbourávání napětí a stresu, stejně jako ke snížení převahy sympatické nervové větve. Je to antistresový efekt, který už samotným cvičením ásan nastává. Ke snížení napětí, tenzí a různých psychických obtíží dochází při pravidelných relaxacích a meditacích.

 

 1. Pomáhá nalézt vnitřní mír a klidu

Cvičení pozic, pránájáma, relaxační a meditační techniky prohlubují stav hledání vnitřního klidu a harmonie. Zaměření pozornosti na přítomnost má revitalizační a ozdravující účinky. Relaxační techniky powerjógy snižují srdeční frekvenci a krevní tlak, což má opět pozitivní vliv na nervovou soustavu. V závěrečné relaxaci navíc dochází k prohloubení stavu vnitřního míru.

 

 1. Zlepšuje koncentraci

Praktikování powerjógy ovlivňuje mnoho oblastí osobnosti. Mezi jinými i koncentraci. Výživa těla, snížení úsilí, hledání stability, vědomí dechu, koordinace pohybu s dechem a pozorování myšlenek – to vše vyžaduje neustálou pozornost, která zjemní cítění a vědomí těla.

 

 1. Kultivuje pozitivní energii

Často ztrácíte energii negativním myšlením. Prožitky, soudy, porovnávání atd. jsou častými příčinami ztráty energie. Powerjóga učí odpoutat se od nich a zaměřit pozornost na pozitivní myšlenky. Powerjóga je mocný zdroj pozitivní energie.

 

 1. Může pomoci při hledání cesty ke spiritualitě

Powerjóga je fyzický i mentální trénink. Při hlubším studiu jógy dochází k nalezení odpovědí na existenciální otázky typu: „Kdo jsem“, „Kam jdu“, „Jaký je můj úkol“… Vytváří, nebo lépe řečeno obnovuje spojení člověka s universem.

Zdroj: www.jogadnes.cz/joga/8-duvodu-proc-cvicit-powerjogu

 

Instruktorka na Poweryogu

Jmenuji se Bohunka Líbalová a jsem tu, abych Vás provedla světem úžasného cvičení, kterým je jóga.

Je mi 49 let a za celý svůj život jsem nasbírala v oblasti cvičení mnoho zkušeností. Již od mládí jsem předcvičovala aerobic, jenž se mě držel zuby nehty a i po mateřské mě láska ke cvičení neodradila od pokračování.

Bohužel život je nevyzpytatelný a problémy se zády se záhy objevily. To mě, před 15 lety, dovedlo až k józe, kde jsem našla útěchu a porozumění a díky pravidelnému cvičení jógy, jsem se vyhnula i obávané operaci zad.

Před 6 lety jsem okusila tajemství poweryogy, která mě tak nadchla, že jsem u ní zůstala a už to jsou bezmála 2 roky, co poweryogu i sama předcvičuji. Dnes mohu říct, i s úspěšně složenými jógovými zkouškami.

A co bych o józe řekla já?

„Jóga je výborné relaxační cvičení, které je hlavně o dýchání a sladění dechu s pohybem. Zde se člověk protáhne, natáhne svaly a vazy, ale hlavně se naučí správnému dýchání.“

 

STEP AEROBIC 

Neboli aerobic trochu jinak. Máte rádi klasiku? My ano, ale rádi si jí také obohatíme. Step aerobic, také označovaný jako Step, vychází z klasických lekcí a kroků aerobicu, ale je doplněn o pomůcku „step“ (bedničku). Díky stepu je celý trénink intenzivnější a zaměřený na dolní část našeho těla. Základním principem je vystupování na schůdek, nebo bedničku, nahoru a sestupování dolů. Hodiny probíhají v tempu hudby a snažíme se, aby byly co nejzábavnější, ale účinné na spalování podkožního tuku a formování postavy.

Sice se nejvíce zaměřujeme, právě díky bedničce, na cvičení nohou a hýždí, ale ani ostatní partie lidského těla nezůstanou na ocet. V průběhu hodiny se zaměříme i na posilování rukou, ramen, bříška a i zad.

Hodiny jsou vhodné téměř pro každého, jsou ovšem náročnější na klouby, proto se nedoporučují starším osobám a osobám trpící na problémy s kloubním aparátem.

Co s sebou? 

Vhodné sportovní oblečení, čistou sportovní obuv, ručník a pití.